Навіщо потрібна форма, і яким функціоналом вона має? Насамперед одяг має забезпечувати комфортні та безпечні умови праці. Розглянемо докладніше захисні функції на прикладі роботи в різних галузях.
Спецодяг має не тільки захисні властивості, але й підтримує імідж компанії. Працівники, які мають форму з логотипом фірми, створюють гарне враження про організацію і підвищують лояльність клієнтів.
Сучасна тканина для пошиття спецодягу має бути довговічною та зносостійкою. Матеріал має витримувати численні прання, а форма для медиків піддається також багаторазовій санітарній обробці, зокрема стерилізації в автоклаві. Якісні костюми добре тримають форму та не дають зсідання, не линяють і не блякнуть на сонці. Щільність переплетення має забезпечувати гладку поверхню тканини без затяжок і ковтунців.
Тканини для спецівки підбирають відповідно до сфер діяльності. Матеріали з натурального волокна (бавовна, льон, вовна) мають чудову гігроскопічність. Вони пропускають повітря і забезпечують нормальну терморегуляцію тіла. Влітку в такому одязі не жарко, випарина не з'являється, оскільки волога швидко виводиться назовні. Взимку в куртках із вовняним утеплювачем комфортно працювати навіть на найміцнішому морозі, водночас, заходячи в приміщення, працівник не спітніє. З натуральної бавовни виготовляються куртки, комбінезони, напівкомбінезони та штани для зварників. Тканина зі 100% бавовни щільністю 400 г/м2 з вогнетривким просоченням чудово витримує всі випробування.
Комбінація натуральних і синтетичних волокон у різних пропорціях дає змогу створювати надміцні матеріали, які увібрали в себе всі найкращі характеристики. Натуральне волокно забезпечує гарний повітрообмін, тоді як синтетика дає змогу одягу тягнутися й сідати на фігуру. Тягнучі волокна прекрасно витримують вплив будь-яких очисних засобів, не линяють і не дають зсідання. Підібрати костюм зі змішаної тканини, яка добре сидітиме, простіше, ніж знайти одяг із бавовни відповідної посадки.
Синтетичні тканини виготовлені з ацетатних, віскозних, триацетатних та інших волокон. Переплетення може бути різним: саржеве, полотняне або діагоналеве. Одяг, виготовлений повністю із синтетики, використовується в будівництві та під час висотних робіт. Наприклад, водостійкі плащі та куртки виготовляються з поліестеру, поліефіру та ПВХ. Осадки скочуються по поверхні форми, не вбираючись. Спецівка із синтетики також активно застосовується в медичних лабораторіях.
Ми з'ясували, що матеріали можуть бути натуральними, змішувальними та синтетичними. Тепер розбиратисямемо в найпопулярніших тканинах для спецодягу, і уточним, під час пошиття яких предметів гардероба вони використовуються.
Зазвичай натуральні волокна використовуються для пошиття одягу, яке надівається безпосередньо на тіло: штани та блузи, одяг для кухарів, офіціантів, масажистів тощо. Найприємнішою на дотик буде бязь (142 г/м2) — бавовняна тканина з тонким переплетенням ниток.
Для робіт, пов'язаних із підвищеною фізичною активністю, використовується саржа — бавовняна тканина з переплетенням високої щільності (260 г/м2). Саржа захищає від механічних пошкоджень, вирізняється зносостійкістю і чудово тримає форму.
Брезент з бавовни використовується для пошиття зварювальних костюмів і одягу для металургів. Полотно обробляється вогнетривким засобом і кислотостійким просоченням, що робить його стійким не тільки до високих температур, але й до хімічних реагентів.
Тканина FAS зовні скидається на джинсу, але водночас набагато щільніша та довговічніша. Тканина має антистатичні властивості та відповідає найвищому класу пилонепроникності. Одяг із цієї тканини — прекрасний варіант для гірничодобувної промисловості, деревообробки, цементних заводів.
Костюми для медиків створюються з тканин:
Одяг для працівників РКХ, будівельників і доріжків виготовляється з тканин:
Для туристичного спорядження та робочої уніформи для топ-менеджменту використовуються тканини:
Найпоширенішими синтетичними тканинами є нейлон и Oxford. Матеріали чудово захищають від снігу та дощу, вітру, пилу та бруду. Найчастіше з них шиють плащі та куртки. Як утеплювач використовується м'яке та приємне на дотик фліс або штучне хутро.
Матеріал для спецодягу має відповідати таким вимогам:
Важливо, що спецівка допомагала виконувати трудові обов'язки, для цього моделі обладнуються великою кількістю кишень і карабінів. Для роботи просто неба передбачені варіанти з відстібними капюшонами та високими комірами-стійками. Застібки, зазвичай, закриваються вітрозахисними планками, що запобігає потраплянню опадів під захисний одяг.